A házasságkötési szándék hivatalos bejelentésénél az anyakönyvvezető meg fogja kérdezni, hogy hogyan kívánja a pár viselni a nevét a jövőben.
Nem csak a menyasszonyt kérdezik erről, ugyanis manapság már nem kizárólag Ő viselheti férje nevét, a férfiak is egyre többször veszik fel a feleség (vezeték-)nevét valamilyen formában.
Kétségtelen, hogy a név megválasztása nem is olyan egyszerű feladat, mint amilyennek elsőre tűnik, ugyanis optimális esetben még évtizedekig viseljük új nevünket, nem mindegy tehát, hogyan is cseng. :)
Könnyíti valamelyest a helyzetet, hogy 2017-ben jellemzően már a párok saját döntése, hogy milyen nevet szeretnének maguknak, ritkább esetben szólnak ebbe bele a szülők, így a pár valóban olyan nevet viselhet a jövőben, ami nekik tetszik.
Itt a lista a lehetőségekről, amiket felkínál az Anyakönyvi Hivatal (az egyszerűség kedvéért beszéljünk Kiss Anna és Nagy Béla házasságáról):
1. Nagy Béláné
Ebben az esetben csak a feleség veszi fel jövendőbelije nevét, a sajátját ezzel egyidejűleg teljesen elhagyja.
Egyre kevesebben választják ezt a formát, főként a konzervatívabb értékeket valló nők teszik le a voksukat mellette.
Hátránya, hogy nem derül ki belőle, mi a keresztneve Nagy Bélánének, erre lehet jó megoldás a következő név választás.
2. Nagy Béláné Kiss Anna
Ez a név nyilvánvalóan csak a rövidebb névvel rendelkező pároknál lehet optimális választás, nehogy elfáradjon a feleség abban, hogy kimondja a saját nevét. :)
Jó megoldás azonban arra, hogy kiderüljön már bemutatkozáskor, hogyan szólítható a feleség.
3. Nagyné Kiss Anna
Az előzőnek ez egy rövidebb változata, ami különösen a 2000-res években volt népszerű. Érthető, hogy szeretik ezt a megoldást a modern nők is, hiszen úgy tarthatja meg saját nevét, hogy közben mégis felveszi a férj nevét is.
Különösen népszerű választásnak bizonyul a "dr." titulusú hölgyek körében.
4. Nagy-Kiss Anna (Nagy-Kiss Béla)
Az elmúlt években ez bizonyult az egyik leginkább trendi és népszerű választásnak.
Ez az egyik olyan lehetőség, ahol már a férj is megjelenhet névváltoztatási igényével, ugyanis Ő is dönthet úgy, hogy felveszi felesége vezetéknevét a sajátja mellé.
5. Kiss-Nagy Anna
Van lehetőség arra is, hogy fordítva tegyék ezt meg, és a férfi vezetékneve kerüljön a második helyre.
Abban az esetben nagyon jó lehetőség ez, ha a nevek nem igazán csengenek jól egymás mellett az előző formában.
Természetesen ezt a formát is választhatja a pár mindkét tagja új neveként.
6. Nagy Anna
Ha pedig a feleség nem ragaszkodik ahhoz, hogy valamilyen formában megtartsa saját vezetéknevét is, akkor dönthet úgy is, hogy csak a férje nevét viseli a jövőben.
Olyan esetben választják ezt szívesen a nők, ha saját vezetéknevük nem éppen a szívük csücske valamilyen okból kifolyólag. :)
Más országokban alapvetően szokás ilyen formában felvenni a férj nevét, de itthon is megszokott és egyre népszerűbb már.
Sőt! Akár a férj is dönthet úgy, hogy kizárólag felesége vezetéknevét kívánja viselni.
Nem lehetséges azonban, hogy a pár mindkét tagja kizárólag a másik születési vezetéknevét viselje, jóformán nevet cseréljenek. :)
7. Kiss Anna
Az sem szokatlan, hogy a feleség úgy dönt, megtartja a sajátját, és egyáltalán nem veszi fel férje nevét.
Ilyen formában lehet tisztelegni a feleség felmenői előtt, de számos más oka is lehet annak, hogy valaki ezt a formát választja.
Ha valakinek már eleve két vezetékneve van, az tovább bővíti és bonyolítja a palettát. :)
Sok mindentől függ tehát, hogy valaki végül milyen nevet választ, de egész az esküvő előttig van lehetőségünk módosítani azt, sőt még utána is bármikor (bár az már külön költséget jelent).
Tipp: A házassági szándék bejelentésekor továbbá meg kell választani születendő gyermekeink nevét is, amit szintén megválaszthatunk saját és párunk nevén túl, annak kombinációjaként is.
Érdemes tehát jól átgondolni a szóba jöhető lehetőségeket, és ha lehet, csak magunkra hallgassunk ennél a döntésnél, hiszen nekünk kell együtt élnünk onnantól a házastársunk mellett az új nevünkkel is. :)